Gruusia lipp

Telli omale Gruusia lipp Liputehas.ee lehelt – kindel kvaliteet ja parim hind!

Gruusia lipp

Lipu proportsioonid on 100:147. Lipp seostub kuningas David Ehitajaning kuninganna Thamari lipuga ning meenutab Gruusia hiilgeaegu keskajal. On võimalik, et seda lippu kasutati juba tol ajal.

“Viieristilippu” on kasutatud hiljemalt 14. sajandist saadik, kui seda esmakordselt kirjeldas tundmatu keskaegne geograaf raamatus Libro del Conoscimiento de todos los Reinos (Kõikide kuningriikide tundmise raamat). Lipu keskne element on Püha Jüri rist, mida seniajani kasutatakse Inglismaa lipuna. Püha Jüri on Gruusia kaitsepühak.

Giorgi Gabeskiria arvab, et neli lisaristi lisati tõenäoliselt Giorgi V valitsemisajal. See valitseja tõrjus välja mongolid. Umbes samal ajal võeti kasutusele risti uus kuju variandina Jeruusalemma ristist, mida kasutasid ristisõdijad Pühal Maal, kes samuti kasutasid suurt keskel asuvat risti nelja väiksema ristikesega neljas kvadrandis. Ristid esindasid nähtavasti Kristuse viit haava.

Keskaja lõpul lakati seda lippu kasutamast.

Paljud grusiinid, sealhulgas Gruusia Õigeusu Kiriku patriarh, toetasid selle lipu saamist riigilipuks. 1999. aastal hääletas Gruusia parlament lipu muutmise poolt. Vastuseks kutsus president Eduard Ševardnadze kokkuheraldikakomisjoni, mis pidi tegelema riigi uute sümbolitega. Kuid komisjon ei teinud mingeid ettepanekuid.

Lipp oli kasutusel Mihhail Saakašvili poolt juhitud Ühinenud Rahvusliku Liikumise lipuna alates selle asutamisest 2001.

19. novembril 2002 otsustati, et see lipp hakkab koos riigilipuga lehvima Thbilisilinnavalitsuse hoone kohal.

Roosirevolutsiooni ajal novembris 2003 vallutasid opositsioonilised rahvahulgad Riigikantselei hoone ja heiskasid hoonele viie ristiga lipu. President Eduard Ševardnadze hindas seda (mõni päev enne tagasiastumist) riigipöördekatsena.

See lipp kuulutati pärast päev läbi kestnud ägedaid debatte parlamendi poolt Gruusia riigilipuks 14. jaanuaril 2004. Vastav muudatus riigilipuseaduses tehti häälte vahekorraga 147:1. Ühtlasi kuulutati 14. jaanuar riigilipupäevaks.

Otsuse kinnitas 25. jaanuaril 2004 kohe pärast presidendiks saamist Mihhail Saakašvili.

Parlamendi plenaaristungile eelnenud õiguskomitee istungil nõudsid Ühinenud Demokraatide esindajad riigilipuseaduse muudatuste eelnõu hääletusele panekut. Komitee aseesimees Zakaria Kutsnašvili ei olnud nõus küsimuse päevakorda panemisega, sest ta leidis, et küsimus nõuab üldrahvalikku arutelu. Et tema arvamust ignoreeriti, siis ta väljus protesti märgiks ruumist. Lõpuks pani justiitsminister Zurab Adeišvili eelnõu plenaaristungil hääletusele ilma õiguskomitee otsuseta.

Uute Õiguste partei oli kategooriliselt selle vastu, et kuulutada see lipp Gruusia riigilipuks, sest lipp peab väljendama kogu rahva ühiseid huve, mitte ühe partei huve. Lõpuks väljusid Uute Õiguste partei esindajad protesti märgiks saalist.

Parlamendi liige Zurab Kapianidze leidis, et ristidega lipp võib olla vastuvõtmatu mittekristlastest Gruusia kodanikele. Kuid aserbaidžaanlastest saadikud ei jaganud seda muret.

Rahvusliku Liikumise esindajad heiskasid eelnõu arutamise alguses parlamendi istungitesaalis arutusel olevad lipud (ning pärast eelnõu heakskiitmist lehvitasid neid).

Riigiminister Zurab Žvania kutsus üles hääletama eelnõu poolt, öeldes, et lipp on Gruusia võidu sümbol.

Tõenäoliselt on antud lipp standard mõõtudes (kohandatuna EV lipu järgi; 105x165cm) juba meie riiulil! Juhul, kui meil seda siiski kohe pakkuda ei ole, saate selle paari päeva jooksul! Telli meilt eri mõõtudes lipp ning soovi korral komplekteerime selle koos lipuvardaga! Lisaks võime toota lippe eri kangast, kuid reeglina valmistatakse lipp 115 g/m2 ja 160 g/m2 lipukangast, millest valmistab lippe terve maailm! 

Trendiks on saamas ka võrk-kanga ehk mesh lipukanga kasutamine.  Nende puhul on tegemist nn välilippudega, mis muidugi ei tähenda, et neid sees kasutada ei või.

Riigilipud valmistame vastavalt lipu keerukusele, kas siidi- või digitaaltrüki tehnikas  või kasutades aplikatsioontrüki tehnikat.

Küsi personaalne pakkumine kontakivormi teel