Lipu materjalid

Lipumaterjalid

Lipumaterjalid: enamasti valmistme logolipud (mastilipud) 110-120 g/m2 polüesterkangast, mis on kasutusel lipukangana kogu maailmas. Kasutame (rohkem tungival soovil) ka 160 g/m2 kangast, mis meenutab natuke puuvillast kangast, kuid loogiliselt võttes ei kesta see lipp kauem mitte sellepärast, et materjal tugevam oleks vaid pigem sellepärast, et lipp lehvib vähem! Miks? Lipp puruneb enamasti lipu ääristusõmbluse tagant (mitte ei purune õmblus). Ja seda otsast, kuhu lipp lehvides kõige tugevama löögi saab. Mida raskem/paksem on kangas, seda suurem on see löögijõud ja seda kiiremini lipp puruneb! Me ei vaidle aga kellegagi ja kui on soov, siis teeme logolipud sellest kangast, mida klient soovib.

Ühe alternatiivina valmistame logolipud aga võrkkangast. Kangas iseenesest on kangas ja puruneb lõpuks seegi. Milles seisneb selle eelis? Selles, et võrkkangale ei tehta õmblusi, mis teeb lipu omakorda kergemaks ja löögijõud seega väiksemaks. Kui kangas aga rebenema hakkab, siis vähemalt teoreetiliselt rebeneb see järgmise auguni (tegu on ju võrkkangaga) ja siis see lihtsalt irdub. Lippu vaadates aga jääb mulje, et lipp on terve, kuna ei lipu küljes ei ripu rebenenud õmblust! Kurvastuseks peab aga ütlema, et tegu on ikkagi kangaga ja lõputult ei püsi ka see 🙂

Trükitehnoloogia valik sõltub trükitavast kujutisest ja lippude kogusest. Siiditrüki puhul on suured ettevalmistus kulud, kuid väiksemad tootmiskulud. Samuti on siiditrükis raskendatud piltide ja muude värviüleminekutega kujunduste trükkimine.

Digitaaltrükil on aga kallis tehnoloogia, mis tähendab, et trükitav kogus üksiku toote hinda eriti ei mõjuta. Suudame trükkida lippe kuni 320cm laiana! Seepärast on meie jaoks natuke imelik vaadata trükitud lippe, mis on mitmest jupist kokku õmmeldud!

Erinevus tavalise lipukanga ja võrk-kanga vahel on lipu lõpptöötlusel. Tavalise lipukanga puhul lipu servad õmmeldakse. Võrk-kanga puhul lipu servad töödeldakse kuumlõikusega. Kuna lipu lagunemine algab just lipu õmblusest (tuul rebib esmalt lipu küljest lahti just õmbluse) , siis võrk-kanga puhul jääb selline protsess ära. Lipp kulub, kuid see on silmale vähem häirivam. Lipu servad nö. “kuluvas ümmarguseks”

Lisaks valmistame lippe Dekoor (matt) kangale ja Satiin e Atlas (läikiv) kangale – neid lippe kasutatakse enamasti oma piduliku oleku poolest siselippudena ja paraadlippudena.

 

võrk-kangas                            115g m2 lipukangas

Võrk-kangas ehk mesh                         Tavaline lipukangas